Deklaracja Dostępności i Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu
Deklaracja dostępności
Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony http://wsnlc.pl.
- Data publikacji strony internetowej: 26 kwietnia 2016 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 29 września 2016 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Część obrazów i zdjęć nie posiada opisów w formie tekstu alternatywnego.
- Część dokumentów jest umieszczona w postaci skanów.
- Zabezpieczenie CAPTCHA nie jest dostępne cyfrowo.
- Formularz kontaktowy przy błędnie wypełnionych polach nie podaje podpowiedzi jak poprawnie wpisać w nie dane. Podaje jedynie, że wpisane dane są niepoprawne, natomiast w środku pola formularza jest tekst wskazujący jak poprawnie wypełnić pole formularza. Możesz skontaktować się z nami, pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas. Dane teleadresowe są obok formularza kontaktowego.
- Linki do dokumentu do pobrania nie maja informacji o jego formacie, rozmiarze i języku. W razie problemu lub pytań możesz skontaktować się z nami, pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas. Dane teleadresowe są obok formularza kontaktowego.
Treści nieobjęte przepisami
- Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów (art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych). Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować.
Nadmierne koszty
- Usunięcie barier i utrudnień dostępności cyfrowej na stronie internetowej Szpitala. Niektóre bariery oraz utrudnienia wynikają z ograniczeń obecnego systemu zarządzania treścią (CMS). Ich usunięcie wymagałoby zmiany CMS, co wiąże się z wysokimi kosztami wdrożenia i migracji.
- Tłumaczenie treści na język migowy w czasie rzeczywistym - Zapewnienie tłumacza PJM (Polski Język Migowy) dostępnego na żądanie w trybie natychmiastowym dla wszystkich oddziałów i poradni szpitala, zwłaszcza w godzinach nocnych i weekendowych, wiązałoby się z koniecznością stałego zatrudnienia zespołu tłumaczy lub zawarcia kosztownej umowy z firmą zewnętrzną.
- Zakup i instalacja pętli indukcyjnych we wszystkich pomieszczeniach - Koszt zakupu i montażu pętli indukcyjnych we wszystkich gabinetach przekracza możliwości finansowe szpitala z uwagi na mnogość budynków i pomieszczeń. Obecnie rozwiązania te są dostępne jedynie w wybranych, najbardziej uczęszczanych lokalizacjach.
- Brak ścieżek prowadzenia i pól uwagi w budynkach szpitalnych - Wprowadzenie kompletnego systemu ścieżek prowadzenia oraz pól uwagi dla osób niewidomych i słabowidzących w budynkach szpitalnych wiązałoby się z koniecznością wykonania specjalistycznych prac budowlanych oraz zastosowania dedykowanych materiałów i oznaczeń. Ze względu na rozległość kompleksu szpitalnego oraz dużą liczbę wejść i ciągów komunikacyjnych, koszt wdrożenia pełnego systemu znacząco przekracza obecne możliwości finansowe.
- Brak wind w części budynków szpitalnych - Nie wszystkie budynki szpitala są wyposażone w windy umożliwiające dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową. Dotyczy to zarówno obiektów o statusie zabytku, gdzie ingerencja w strukturę budynku wymagałaby kosztownych uzgodnień z konserwatorem zabytków, jak i innych starszych budynków Szpitala. W obu przypadkach koszty związane z instalacją wind znacznie przewyższają aktualne możliwości finansowe szpitala i wymagają pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania. Budowa kolejnych dźwigów osobowych jest zaplanowana na kolejne lata.
- Brak systemu przekazywania informacji o rozkładzie pomieszczeń w formie głosowej - W budynkach szpitala nie funkcjonuje zautomatyzowany system przekazywania informacji o rozkładzie pomieszczeń w formie głosowej (np. poprzez infomaty, aplikacje mobilne lub systemy audio). Wdrożenie takiego rozwiązania wymagałoby instalacji dedykowanego sprzętu elektronicznego, integracji z istniejącą infrastrukturą informacyjną oraz opracowania i nagrania profesjonalnych komunikatów głosowych, co wiąże się z wysokimi kosztami wdrożenia i instalacji systemów.
Informacja o przeprowadzone analizie wskazującej nadmierne obciążenie jako powód braku dostępności - https://wsnlc.pl/wp-content/uploads/2025/03/Ocena-nadmiernych-kosztow-dostepnosci.pdf
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji: 26 marca 2024 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 25 marca 2025 r.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Mirosława Rutkowska - mejlowo zdat@wsnlc.pl lub telefonicznie 34 35 32 937.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Beata Musialik - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu,
- Adres: ul. Grunwaldzka 48, Lubliniec 42-700,
- mejl: sekretariat@wsnlc.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Budynek A
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy piętra (parter , I piętro, II piętro). Do budynku administracji (A) prowadzi jedno główne wejście. Budynek administracji nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych - nie posiada windy. Przy wejściu głównym zainstalowany jest domofon, przez który można się skontaktować z każdym pracownikiem biurowym z budynku administracji. W razie potrzeby pracownik danego biura wychodzi do interesanta.
Budynek E
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy piętra (parter, I piętro, II piętro). Do budynku prowadzi pięć wejść. Przy dwóch wejściach bocznych znajdują się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Osoby korzystające z podjazdów mają możliwość dostać się do każdego pomieszczenia na parterze budynku, z zaznaczeniem, że w niektórych przypadkach należało będzie przejść przez inne pomieszczenia. Budynek nie posiada windy osobowej. W budynku funkcjonuje natomiast schodołaz, przy pomocy którego można dostać się na I i II piętro.
Budynek F
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy pietra (parter, I piętro, II piętro). Do budynku prowadzi pięć wejść. Przy dwóch wejściach znajdują się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Osoby korzystające z podjazdu mają możliwość dostać się do każdego pomieszczenia na parterze budynku, z zaznaczeniem, że w niektórych przypadkach należało będzie przejść przez inne pomieszczenia. Budynek nie posiada windy osobowej. W budynku funkcjonuje natomiast schodołaz, przy pomocy którego można dostać się na I i II piętro.
Budynek D
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy piętra (parter, I piętro, II piętro). Do budynku prowadzi pięć wejść. Wejście główne znajduje się od czoła budynku. W budynku zlokalizowana jest winda osobowa, którą można dostać się na każdą kondygnację w ww. pawilonie chorych. Wejście do windy zlokalizowane jest od ogrodu, przy budynku B. Osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawne, mają możliwość poruszania się po wszystkich kondygnacjach w budynku.
Budynek I
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy piętra (parter, I piętro, II piętro). Do budynku prowadzą cztery wejścia. Wejście główne nie jest przystosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych. Patrząc od strony elewacji frontowej, do wejścia od prawej strony budynku prowadzi podjazd dla osób niepełnosprawnych. Do wejścia od strony lewej budynku również prowadzi podjazd dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie posiada windy osobowej. W budynku funkcjonuje natomiast schodołaz, przy pomocy którego można dostać się na I i II piętro. Budynek wyposażony jest w tyflomapy.
Budynek J
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada trzy piętra (parter, I piętro, II piętro). Do budynku prowadzą dwa wejścia z parteru. Umożliwiają one dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnych, jednak przy pomocy personelu (niewielki stopień) i tylko na poziomie parteru. Budynek nie posiada windy osobowej.
Budynek G
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada cztery piętra (parter, I piętro, II piętro, III piętro). Do budynku prowadzą trzy wejścia z poziomu parteru. W budynku znajduje się winda osobowa, którą można dostać się na każdą z kondygnacji oraz do każdego wyznaczonego pomieszczenia. W pomieszczeniu Izby Przyjęć na parterze, zlokalizowanej po prawej stronie budynku, patrząc od frontu, znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażony jest w tyflomapy.
Budynek H
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
Budynek posiada cztery piętra (parter, I piętro, II piętro, III piętro). Do budynku prowadzą dwa wejścia z parteru. Umożliwiają one dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym niepełnosprawnych, jednak przy pomocy personelu (niewielki stopień) i tylko na poziomie parteru. Budynek nie posiada windy osobowej. W budynku funkcjonuje natomiast schodołaz, przy pomocy którego można dostać się na I i II piętro.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- Jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego: https://wsnlc.pl/informacja-dla-osob-nieslyszacych/
- Informacja o naszej działalności w języku migowym (PJM): https://wsnlc.pl/informacja-dla-osob-nieslyszacych/
- Szpital jest częściowo wyposażony w pętle indukcyjne.
Na terenie Szpitala, przy bramie wjazdowej znajduje się tablica informacyjna zawierająca mapę terenu Szpitala.
Na terenie Szpitala nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych dla osób niewidomych i słabowidzących, częściowo zostały zamontowane oznaczenia pomieszczeń w Pawilonie F, G oraz I.
Do budynków można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Na terenie Szpitala wyznaczone są miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, przy każdym pawilonie chorych. - Deklaracja dostępności została przygotowana w Generatorze Deklaracji Dostępności.
Treść dokumentu do pobrania:
