Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

BIP Opera Śląska

Czas wygenerowania treści 2024-09-17 17:56:09

O Operze

OPERA ŚLĄSKA w BYTOMIU - najstarszy teatr operowy w powojennej Polsce. Ponad 70 lat tradycji wykonawczej. Wyśmienici soliści, znani realizatorzy. Bogaty repertuar - przedstawienia operowe, operetkowe i musicalowe, balety, koncerty, projekty edukacyjne. Jedyny teatr operowy na Górnym Śląsku, jedna z najważniejszych instytucji południowej Polski, odnosząca sukcesy w kraju i za granicą. Miejsce wielkich objawień artystycznych, pamiętnych kreacji, wspaniałych debiutów, z którą związane są początki karier wybitnych śpiewaków i tancerzy.

Opera Śląska w Bytomiu od ponad 70. lat stanowi dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą bytomskiej Opery jest zabytkowy gmach teatru miejskiego, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1899-1901, wg projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma. Obiekt ten wiąże w bryle dwa, wcześniej osobne, gmachy. Od roku 1977 uznany za zabytkowy.

Za datę rozpoczynającą działalność Opery Śląskiej przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę wystawienia „Halki” St. Moniuszki - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce, którą zaprezentował zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura.

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów w tym, m. in. opery: „Tannhäuser”  R. Wagnera, „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Carmen” G. Bizeta, „Straszny dwór”, „Halka” St. Moniuszki, „Łucja z Lammermoor”, „Maria Stuarda” G. Donizettiego, „Madama Butterfly”, „Cyganeria”, „Tosca” G. Pucciniego, „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, „Aida”, „Nabucco”, „Traviata”, „Don Carlos”, „Moc przeznaczenia” G. Verdiego, „Ubu Król” K. Pendereckiego; kantata sceniczna „Carmina burana” C. Orffa; balety: „Romeo i Julia” H. Berlioza, „Pan Twardowski” L. Różyckiego, „Królewna Śnieżka”, „Kot w butach” B. Pawłowskiego, „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, „Kopciuszek” S. Prokofiewa; musicale: „Phantom” M. Yestona, „My Fair Lady” F. Loewe?go, „Zaczarowany bal” K. Gaertner i T. Kijonki; operetki: „Księżniczka czardasza” I. Kalmana, „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”  J. Straussa, „Wesoła wdówka” F. Lehara.

Od początku swojej działalności Opera Śląska prezentuje spektakle na wyjeździe - w kraju i za granicą. W ten sposób wypełnia misję kulturową i realizuje działania zapisane w statucie. Zespół Opeery Śląskiej odbył już kilkadziesiąt tournée po krajach Europy Zachodniej, występował także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, gdzie występował w tak prestiżowych salach jak m. in.: Filharmonia Berlińska i Monachijska, oraz w miastach europejskich: Amsterdam, Kopenhaga, Bruksela, Lipsk, Drezno, Magdeburg, Stuttgart, Essen, Hamburg i in.

 

Opera Śląska w Bytomiu jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.


Opera Śląska
ul. Moniuszki 21/23   41-902 Bytom
tel.: +48 32 396 68 03
fax.: +48 32 281 43 35
e-mail: kancelaria@opera-slaska.pl
www.opera-slaska.pl