Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

BIP Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej

Czas wygenerowania treści 2022-01-18 17:06:36

Archiwalna wersja serwisu BIP Instytucji

Aktualny BIP Instytucji Kultury Ars Cameralis znajduje się pod adresem:
www.arscameralis.bip-slaskie.pl

Instytucja Kultury Ars Cameralis istnieje od 1994 roku. Jej podstawowymi polami działalności jest organizacja corocznego Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej oraz promocja śląskiej kultury i sztuki w Polsce oraz poza granicami kraju.

Organizowany przez Instytucję Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej Ars Cameralis od wielu lat przyciąga na Górny Śląsk zarówno artystów wybitnych, jak i często młodych, utalentowanych, jeszcze niedostatecznie znanych szerszemu gronu odbiorców. Podczas 23 edycji Festiwalu wystąpili m.in. Kronos Quartet, Vaclav Havel, Jaromir Nohavica, Witold Szalonek, Henryk Mikołaj Górecki, Emma Kirkby, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Piotr Anderszewski, Philippe Jarousky, Il Giardino Harmonico, Wislawa Szymborska, Venice Baroque Orchestra, Jane Birkin, Laurie Anderson, Emir Kusturica, John Cale czy Vashti Bunyan. Odbyły się również pokazy spektakli i wystawy m.in. Davida Lyncha, Zofii Rydet, Pawła Althamera, Lecha Majewskiego, Krystiana Lupy, Zbigniewa Rybczyńskiego, Jake?a i Dinosa Chapmanów, Kishina Shinoyamy czy Pabla Picassa.

Odkrywanie nowych zjawisk, trendów i talentów stało się jedną z misji działalności Ars Cameralis także na polu, kolejnej istotnej formy działalności, promocji kultury i sztuki Województwa Śląskiego poza granicami, czego najbardziej spektakularnym przejawem była organizacja prezentacji dorobku Województwa na Światowej Wystawie EXPO, zarówno w Hanowerze, jak i w Saragossie oraz podczas Dni Województwa Śląskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii, Bratysławie, Wiedniu, Dreźnie, Budapeszcie, Göteborgu, Miszkolcu, Berlinie czy Tygodnia Artystycznego w Beloeil. Instytucja organizowała również wystawy i projekty promujące artystów pochodzących ze Śląska (by wymienić tylko wystawy w Mediolanie czy podczas Weneckiego Biennale, a także w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku), a także prezentację regionu Północnej Nadrenii-Westfalii na Górnym Śląsku. Instytucja stale współpracuje także z rozpoznawalnymi i cenionymi śląskimi festiwalami: OFF Festivalem i Tauron Nowa Muzyka. Ponadto Ars Cameralis prowadzi projekty rezydencyjne, zapraszając na Górny Śląsk najciekawszych światowych artystów.

Od 2013 roku Instytucja aktywnie włącza się w organizację Industriady ? Święta Szlaku Zabytków Techniki, organizując multimedialne wydarzenia w Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach.

Instytucja Ars Cameralis była także partnerem projektu TOOL QUIZ współfinansowanego przez UE w ramach programu INTERREG IVC, reprezentując Województwo Śląskie w projekcie międzyregionalnym. Instytucja przez trzy lata uczestniczyła w procesie identyfikacji na poziomie europejskim najlepszych dobrych praktyk w dziedzinie kreatywnej gospodarki i przemysłu kulturalnego w siedmiu regionach europejskich. Innym, finansowanym ze środków europejskich projektem, był Design Silesia, którego głównym organizatorem był Urząd Marszałkowski. W jego ramach Ars Cameralis zorganizowało m.in. Mobilny Kontener Designu ? prezentację najlepszych przykładów polskiego designu czy projekt Ławka/Lightbench i wydała szereg publikacji, w tym angielską wersję „Śląskich Ikon Designu”.

Ujawnianie niezwykłego kulturowego potencjału Górnego Śląska realizuje się także w działalności wydawniczej, co przyniosło Instytucji liczne nagrody w całej Europie (m.in. German Design Awards, European Desing Awards, Śląska Rzecz) Do tej pory ukazało się kilkanaście tomów poetyckich, katalogów, płyt oraz komiks poświęcony Wojciechowi Korfantemu.

Dzięki wszystkim wspomnianym formom działalności Instytucja Ars Cameralis otrzymuje propozycje współpracy od cenionych i prestiżowych instytucji, m.in.: Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu MAHJ w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej Artium Vitoria-Gasteiz w Hiszpanii, atelier Clot, Bramsen & Georges w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy, atelier litograficzne Item Editions w Paryżu oraz Tonnhalle w Düssseldorfie, Instytuty Polskie w Berlinie, Düsseldorfie, Paryżu, Pradze i Bratysławie, Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze. Podejmując wielowymiarową współpracę z innymi placówkami oraz środowiskami artystycznymi, Instytucja uczestniczy w wielu wydarzeniach w regionie, skupiając wokół siebie liczne grono utalentowanych artystów, przyjmując często rolę swoistego impresariatu, promotora młodych artystów i uznanych twórców.


Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej
ul. Ligonia 7   40-036 Katowice
tel.: +48322570601
NIP: 954-11-88-037 REGON: 272109766
e-mail: info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl