Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Częstochowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie dostępnej pod adresem internetowym: https://bip-slaskie.pl/bgtrczes
Data publikacji strony internetowej: 2020-09-23
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-02-14
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
- Serwis zawiera dokumenty Portable Document Format (PDF), które powstały na podstawie dokumentów word, lub są wynikiem skanów oryginalnych dokumentów.
- Witryna internetowa https://bip-slaskie.pl/bgtrczes nie posiada wbudowanego oprogramowania do odczytywania treści strony dla osób niedowidzących / niewidzących. Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR.
- Dokumenty nietekstowe mogą nie posiadać tekstu alternatywnego
- Strona posiada nieliczne błędy w kodzie css i html.
- Niektóre materiały tekstowe nie mają prawidłowej hierarchii nagłówków
Skróty klawiaturowe
Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi, systemem lub aplikacjami użytkowników
Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Rozmiary czcionek zastosowanych na stronach są określone w sposób względny, co pozwala na dostosowanie rozmiarów do potrzeb użytkowników. Aby zwiększyć rozmiar czcionki na stronach BIP należy zmienić ustawienia w przeglądarkach:
Internet Explorer: Menu /Widok/ > Rozmiar tekstu
Firefox: Menu /Widok/ > Powiększenie (Ctrl++)
Opera: Menu /Widok/ > Powiększenie
Przygotowanie deklaracji dostępności
Data przygotowania strony internetowej: 2020-09-23
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2025-03-26
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt:
Koordynator ds. dostępności p. Agnieszka Matczak, agnieszka.matczak@czbgitr.pl
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 (34) 32 49 414. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Ewentualną skargę można złożyć listownie lub elektronicznie do naszego Biura:
- Adres: Częstochowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie, ul. Śląska 23, 42-200 Częstochowa,
- e-mail: sekretariat@czbgitr.pl
- e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru). Adres elektronicznej skrzynki e-doręczeń: AE:PL-98547-76157-IEWGG-21
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
https://www.rpo.gov.pl/content/jak-zglosic-sie-do-rzecznika-praw-obywatelskich
Pozostałe informacje
Aplikacje mobilne
Jednostka nie posiada aplikacji mobilnych
Dostępność architektoniczna
Wejście do budynku znajduje się od ul. Śląskiej. Budynek posiada przed wejściem podjazd dla osób ze szczególnymi potrzebami. W budynku zamontowana jest platforma schodowa, która umożliwia wjazd na parter budynku.
- Pozostałe kondygnacje w budynku posiadają bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się po nich osobom ze szczególnymi potrzebami - brak windy w budynku.
- Na parterze budynku udostępniony jest pokój nr 8 do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami z oznaczeniem w alfabecie Braille’a. Pracownik merytoryczny ma możliwość zejścia na parter i obsługi interesanta w dogodny dla niego sposób. Osobą oddelegowaną do pomocy przy wejściu osób ze szczególnymi potrzebami do budynku jest pracownik ochrony - portier. Powiadomienie odbywa się za pomocą dzwonka znajdującego się przy drzwiach wejściowych. Dodatkowo pracownik ochrony posiada podgląd wejścia do budynku dzięki kamerze monitoringu.
- Na poziomie parteru znajduje się łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych z oznaczeniem w alfabecie Braille’a. Łazienka wyposażona jest w alarm, sygnalizację wezwania pomocy (lampka sygnałowa od strony korytarza).
- Na parterze od drzwi wejściowych zamontowano naprowadzające linie poziome oraz pola uwagi umożliwiające dojście do pokoju obsługi i łazienki dla osób niepełnosprawnych.
- Na parterze w korytarzu znajduje się tablica tyflograficzna z opisami pomieszczeń parteru w alfabecie Braille’a.
- W budynku krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia każdego biegu schodów zostały oznakowane pasem kontrastowo-ostrzegawczym.
- Budynek wyposażony jest w schodowe krzesło ewakuacyjne.
- Przed budynkiem nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Najbliższe miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parkingu miejskim przy skrzyżowaniu ulic Kopernika i Śląskiej (około 60 metrów od siedziby Biura).
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Przed wejściem znajduje się piktogram informujący o możliwości wejścia do budynku wraz z psem asystującym. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę z niepełnosprawnością certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- Istnieje możliwość skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego, po wcześniejszym umówieniu się.
- W budynku dostępna jest przenośna pętla indukcyjna (sekretariat p.45).
Treść dokumentu do pobrania:
